Informace o Slovensku

V této sekci se nachází důležité a obecné informace pro turisty mířící na Slovensko. Snažíme se vám podat vše podstatné takovým způsobem, aby vás nic nepřekvapilo, pokud se do této země chystáte na dovolovenou. Budeme se snažit, abychom vám díky našim webovým stránkám zpříjemnili pobyt v této krásné zemi.

Slovensko patří k tolerantním středoevropským zemím. Místní obyvatelé si turistů váží a chovají se k nim přátelsky, pohostinně, vstřícně a mile. Od návštěvníků nejsou očekávána zvláštní pravidla ani chování. Stačí běžná slušnost vůči místním.

Jestli chcete strávit dovolenou v horských oblastech, doporučujeme vám, abyste si ubytování rezervovat předem. Místní kapacity jsou omezené, hlavně v letě a v zimě bývají menší chaty v horských střediscích plné dlouho dopředu.

Počasí na Slovensku

Co se týče počasí, je slovenské podnebí téměř stejné jako v České republice. Země leží v mírném podnebním pásu na přechodu mezi oceánským a kontinentálním podnebím. Velké teplotní rozdíly jsou mezi létem a zimou. Nejteplejším měsícem je červenec a nejchladnějším je leden.

Podunajská nížina, zejména okolí Štúrova, je nejteplejší slovenskou oblastí. Velký počet slunečních dní je i na Zemplínské šíravě. Pochopitelně, nejchladnější oblastí jsou Vysoké Tatry, kde teplota klesá s nadmořskou výškou. Na Gerlachovském štítu je průměrná roční teplota pod bodem mrazu. V Tatrách se velmi dlouho drží sníh, takže nabízí dobré podmínky pro zimní sporty.

Na co si musíte dát v horách pozor, je nestálost počasí. Během chvíle se může změnit krásné a slunečné počasí na velmi nevlídné, při kterém prudce poklesne teplota, zejména ve vyšších polohách. Proto pokaždé, když půjdete na horskou túru se pořádně vybavte teplým oblečením a pláštěnkou. I když se vám bude zdát, že je teplo a slunečno.

Na Slovensku jsou také častější poměrně silné větry a mlhy.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.