Slovenská gastronomie

Na Slovensku nejsou potřeba žádné speciální jazykové znalosti, pokud se chcete najíst. Jídla mají vesměs stejné názvy jako u nás. Nemusíte mít strach, když dostanete chuť na něco typicky českého. Slovenské jídlo je totiž velmi podobné tomu, na jaké jsme zvyklí u nás. V restauracích si můžete běžně objednat guláš s knedlíky. Hlavní jídlo se zde také podává v poledne, takže v tuto bodu bývají místní restaurace nejplnější. Vedle restaurací  jsou tu také rychlá občerstvení, pizzerie a bufety.

Slovensko nabízí svým návštěvníkům širokou a pestrou směsici kvalitních jídel. Z velmi bohaté nabídky si musí vybrat každý návštěvník. Složení místních pokrmů je nerozlučně spjato s dějinami země a její bohatostí. Tradiční slovenská kuchyně využívala po staletí lokální suroviny, které si lidé vypěstovali sami na svých políčcích. Nejčastěji se setkáte s bramborami, hrachem, fazolemi, houbami, zelím, ovčím a kravským mlékem. Nejpoužívanější surovinou jsou ale brambory, které jsou základem mnoha jídel i halušek. Zdejší kuchyně je středoevropská a zároveň je velmi podobná české, moravské, německé, rakouské a především maďarské. Proto jsou některá jídla překvapivě pálivá. Jestli chcete ochutnat některé z ostrých jídel, dejte si slovenskou specialitu, perkelt. Národním jídlem jsou především ta chudší s převahou bezmasých jídel. Nejznámější jsou halušky s brynzou (ovčí sýr), zelím a tvarohem. Dalšími typickými jídly jsou pirohy plněné tvarohem, marmeládou nebo ovocem a posypané mletým mákem či ořechy, rezance s mákem a tvarohem, nebo různé kaše a syté polévky. Proslulá je zdejší kapustnica. Sváteční jídla obsahovala i maso. Nejčastěji to bylo maso skopové a jehněčí, vepřové a drůbeží.

Dnešní slovenská kuchyně není příliš zdravá, protože mají také rádi smažená jídla jako je řízek, smažený sýr, hranolky, atd. Zároveň mají velice rádi uzeniny a dělají úžasné čabajky. V současnosti se nejčastěji použivá vepřové maso a kmínu, které je doslova všude. Jídla se tradičně ochucují paprikou, pepřem, majoránkou, samozřejmě nechybí ani cibule a česnek.

Na Slovensku se také pijí alkoholické nápoje. Většina obyvatel má ráda domácí vína, která jsou kvalitní. Vyhlášenými vinařskými oblastmi jsou Podunají a oblast kolem hranic s Maďarskem. Slavným je i víno z vinic v Malých Karpatech (suché bílé víno Furmint). Slováci mají rádi i tvrdý alkohol, jako je borovička, bylinný likér Demänovka, hruškovice a slivovice. Dostanete tu také českou specialitu Becherovku. V oblibě mají i piva (nejlepší slovenské značky jsou: Zlatý bažant, Šariš a Smädný Mních), při jejichž konzumaci ale musí čeští milovníci tohoto moku přimhouřit oči. Pokud budte mít štěstí na dobrý hostinec, tak některé prodávají i české pivo. Z nealkoholických nápojů ochutnejte žinčicu vyráběnou z mléka.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.