Základní informace o Slovensku

Základní údaje

Úřední název Slovenska je od 1. ledna 1993 Slovenská republika. Nachází se ve vnitrozemí ve střední Evropě. Do roku 1992 bylo součástí Československa, se kterým se v roce 1993 rozdělily. Jeho sousedé jsou: Česko na západě, Maďarsko na jihu, Rakousko, Ukrajina na východě a Polsko na severu. Slovensko je členem OSN, NATO, OECD, WTO, Rady Evropy, OBSE, EEA, Evropské celní unie, EU, Schengenského prostoru, Eurozóny a Visegrádské skupiny.

Hlavním městem Slovenska je Bratislava, která má 462 603 obyvatel. Dalšími významnými městy jsou Košice s 236 000 obyvateli, Prešov (93 000), Nitra (87 500), Žilina (85 500), Bánská Bystrica (83 000) a Trnava (72 000). Úředním jazykem je slovenština. Nejvyšší horou je Gerlachovský štít, který je vysoký 2 655 m n. m. a nejdelší řekou je Dunaj (v zemi 172 km).

Obyvatelstvo

Slovensko se rozkládá na 49 035 km² a má 5 440 078 obyvatel (k roku 2011). Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 tvoří většinu obyvatelstva Slováci (80,7 %), dále jsou to Maďaři (8,5 %) a Romové (2,0 %), minoritními menšinami jsou Češi, Rusíni, Ukrajinci, Němci a Poláci.

Politický systém

Slovensko je parlamentní republikou a unitárním státem. V jejím čele stojí prezident, který je volen přímo. Slováci volí na 4 roky v přímých pluralitních volbách na základě poměrného systému jednokomorový parlament se 150 poslanci. Místní parlament se nazývá Národní rada Slovenské republiky.

Ekonomika

Slovensko má vyspělou tržní ekonomiku. Její HDP na obyvatele je kolem 77 % v průměru EU na obyvatele. Měnovou jednotkou na Slovensku je od 1. ledna 2009 euro.
Je zde rozvinuté zemědělství. Hlavní pěstitelskou surovinou je obilí a víno, které se pěstuje v okolí Bratislavy a v regionu Tokaj. V Tatrách se chová dobytek, z něhož nejvíc ovce. V jižní části země se tradičně pěstuje paprika a na severu zase brambory.

Slovenská ekonomika je zaměřená na automobilový průmysl. Vyrábí se zde např. automobily značek Volkswagen, Peugeot, Citroën a Kia. Dalším důležitým odvětvím je elektrotechnický průmysl. U Nitry se nachází továrna tajwanské firmy Foxconn a je tu i pobočka koresjké firmy Samsung. V následujících letech by měl průmysl podle odborníků prudce růst.

Na Slovensku jsou vhodné přírodní a geografické podmínky pro rozvoj cestovního ruchu, ale nejsou adekvátně využívány. Stále zaostává v rozvoji cestovního ruchu za sousedními zeměmi. Do ekonomiky země se toto odvětví podílí přibližně šesti procenty, což je na průměrné světové úrovni.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.