Slovenské krajové speciality

Jako každý národ i Slováci mají svá národní jídla nebo speciality. Pokud chcete nějaké takové jídlo ochutnat, uděláte nejlépe, když se vydáte do pravé slovenské koliby. Dostanete zde národní pokrmy a hlavně zažijete typickou slovenskou atmosféru. (Ceny jsou podobné těm českým, dávejte si ale pozor na velká turistická centra, kde bývají vyšší.)

Nezapomeňte ochutnat krajové speciality, například skopové maso z tatranského podhůří. Vyzkoušejte i skalický trdelník, zvolenskou uzenou pečenku, horniacke uzené maso, šarišské placky, solnohradské halušky, revúcké koule se solí, spišské pirohy, liptovské droby, tatranskou síčkovou, živáňskou pečeni nebo škvarkové pagáče.

Základní surovinou slovenské kuchyně je sýr. Nejproslulejší je brynza, která je přírodním sýrem. Vyrábí se z hrudkovitého sýru z ovčího mléka, nebo ze směsi sýrů z ovčího a kravského mléka. Barvu má spíše do žluta. Obsahuje prospěšné mikroorganismy a má lahodnou chuť a vůní po ovčím sýru. Další specialitou je uzený pařený sýr jemné chuti, oštiepok. Svým tvarem připomíná šišku a používá se k zapékání nebo smažení. Nejčastěji je ale součástí sýrových mís a salátů. Parenica je předposlední sýrovou lahůdkou. Výrábí se ze syrového mléka do tvaru stočeného pásku. Můžete si koupit uzenou a neuzenou. Posledním pařeným sýrem je korbáčik. Má pobodu zapletených copů z tenkých pramínků.

Přestože Slovensko bylo v minulosti chudou zemí, v dnešní době je maso základem mnoha jídel. Je součástí skoro každého tradičního jídla. K nejoblíbenějším masům patří vepřové, hovězí a drůbeží. Setkat se zde můžete i se zvěřinou, která je dostupná po celý rok. Typickým slovenským masitým jídlem je živánka. Pokud si ji objednáte, dostanete na talíři vepřové maso s cibulí, klobásou, slaninou a brambory. Za zkoušku stojí i tradiční jitrnice.

Sladkými specialitami jsou na Slovensku: rýžový nákyp, ořechovník, makovník, laskonky, trotle, medovník, žemlovka, medvedie labky nebo pařené plněné buchty. Vyzkoušejte i mačacie oči, sladkost připomínající svým tvarem kočičí oči.

K vínu nebo pivu se můžete zakousnout i do slaných pochutin jako jsou: brynzové pirohy, rezance s tvarohem a slaninou, granadýr nebo haruľa (bramborové placky).

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.