To nejlepší ze Slovenska

Tatry

Leží na severu Slovenska a patří do horského systému Západní Karpaty zasahujícího až do Polska. Rozloha Tater je 750 km², z toho 600 km² leží na Slovensku. Na území Tater byl vyhlášen v roce 1949 slovenský Tatranský národný park (rozlohu má 738 km²). Spolu s tím v polským (Tatrzaňsky Park Narodowy) byly v roce 1993 prohlášeny biosférickou rezervací UNESCO. Dvacet pět tatranských vrcholků přesahuje 2 500 m n.m., tudž mají alpínský ráz.

Z geomorfologického hlediska se dělí na Západní (Červené vrchy, Liptovské Tatry, Liptovské Kopy, Osobitá, Roháče a Sivý vrch) a Východní (Vysoké Tatry a Belianské Tatry). Od sebe jsou oddělené Tichou dolinou. Nejvyšším vrcholem Tater je Gerlachovský štít ležící 2 655 m.n.m. Dalším známým a oblíbeným je Lomnický štít (2 632 m). Na oba můžete pouze v doprovu horského vůdce. Na Lomnický štít navíc musíte jet kabinkovou lanovkou přes Skalnaté pleso. Během dne ho smí navštívit pouze 420 osob, proto se doporučuje rezervace lístků (přes internet). Mezi volně dostupné vrcholy patří Kriváň (2 495 m n.m.), Rysy (2 503 m n.m.) a Slavkovský štít (2 452 m n.m.).

Dalšími přírodními skvosty Tater jsou krásné doliny. K těm známým patří Batizovská, Bielovodská, Furkotská, Javorová, Malá a Velká Studená. Nádherná jsou i horská jezera Štrbské a Skalnaté pleso. Pokud zatoužíte po vodopádu, tak se vydejte k Kmeťovu v Koprovské dolině, dále ke Skoku v Mlynické a ke Studenému potoku. Z 330 jeskyní je veřejnosti přístupná pouze Belianska v Tatranské kotlině. K oblíbeným turistickým trasám patří v Belianských Tatrách cesta na Sivý vrch, dále do Bobrovce a Smutné doliny, k Roháčským plesům nebo Spálenou dolinou k Roháčskému vodopádu.

V Tatrách se nalézá mnoho cyklotras, nejznámější je Oravská cyklomagistrála (83 km). Pokud sie chcete odpočinout od vysokohorské turistiky, tak se vydejte do nedaleké Brestové – Zuberce, kde je skanzen regionální lidové architektury (Muzeum oravské dediny).

Bratislava

Hlavní město Slovenska (442 tisíc obyvatel) leží na Dunaji. Od České republiky ho dělí pouhých 100 km. Bratislava má mezinárodní letiště M. R. Štefánika a přístav, který umožňuje lodní spojení s Vídní a Budapeští. Turistům slouží infopointy (cizojazyčné informace o akcích, památkách, programech institucí nebo místní dopravě) na velkých nádražích, na letišti, v přístavu a na výstavišti Incheba.

Dominantou města je Bratislavský hrad. Významný symbol slovenských dějin, který byl postaven v 10. století na místě v minulosti osídleném již Kelty. Po zániku Velké Moravy připadl k uherskému státu. Při v pádu Tatarů na toto území v roce 1241 se jim ubránil. V první polovině 15. století ho nechal znovu opevnit král Zikmund Lucemburský. Dnešní vzhled hradu pochází ze 16. a 17. století. Během tureckého ohrožení uherského státu byla Bratislava 200 let jeho korunovačním městem, hrad byl sídlem panovníka a místem zasedání uherského sněmu. Po přenesení ústředních úřadů zpátky do Budína hrad ztratil význam a požár v roce 1811 ho prakticky zničil. Zrekonstruován byl až v 50. letech 20. století. Dnes se v něm nachází reprezentační prostory a historické expozice dokumentující slovenské národní dějiny.

Dalšími zajímavostmi Bratislavy jsou televizní věž s otáčející se restaurací, vrch Kamzík, kde se dá v zimě lyžovat a vede na něj sedačková lanovka a akvapark Aulandia.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.