Podunajská nížina - tipy na výlet

Jihozápadní čast Slovenska tvoří rovinný krajinný celek zvaný Podunajská nížina, který se na severozápadě dotýká Malých Karpat a na severovýchodě Podunajské pahorkatiny. Tato oblast se řadí mezi nejteplejší a nejsušší na Slovensku.

Dunaj jakožto druhá největší řeka v Evropě je využívaná k dopravní a obchodní přepravě, dále k výrobě elektrické energie (vodní dílo Gabčíkovo), k zavlažování a také k rekreačním a sportovním účelům. Meandry, obklopené lužními lesy, vytvářejí možnosti splavování, vodních sportů a rybolovu. Svými rozvětvenými rameny se Dunaj vlévá do Černého moře.

Dovolená a výlety v Podunajské nížině

V Podunajské nížině najdete velmi mnoho rekreačních oblastí s možností koupání v termálních bazénech, přírodních nádržích a jezerech. Pro sportovně založené návštěvníky této oblasti jsou připraveny hezké turistické trasy v lužních lesích kolem Dunaje, ale také v Bratislavském lesoparku, v okolí Děvínské kobyly, vrchu Kamzík nebo na Kováčovských kopcích u Nových Zámků. Cyklistům nabízí tato oblast ideální podmínky, je zde totiž víc než 200 km cykloturistických tras. Vedou po Dunajských hrázích i kolem řeky, pouze před Komárnem je náročnější úsek, dlouhý cca 17 km. Tato trasa z Bratislavy do Komárna se jmenuje Dunajská cyklistická cesta a je součástí mezinárodní cesty vedoucí z německého Pasova přes Vídeň, Bratislavu, Komárno a dále do Maďarska. Kromě této trasy vedou přes Podunajskou nížinu i další jako: Vážská cyklomagistrála, Nitranská cyklomagistrála a Pohronská cyklomagistrála. Radost zde budou mít i milovníci rybolovu, protože velmi dobré podmínky nabízí Sluneční jezera u Sence, vodní dílo Králová nedaleko Galanty, Šamorín nebo Šintava. K dalším sportovním aktivitám, které se pěstují v Podunajské nížině, patří možnost projížďky na koních v okolí Gabčíkova, cvičné horolezecké terény na žulové plotně pod Bratislavským hradem nebo letní bobová dráha pod vrchem Kamzík u Bratislavy.

V Podunajské nížině se nachází mnoho minerálních pramenů, teplých jezer a zřídel, která jsou zárukou pro vydařenou letní dovolenou. Mezi nejvyhledávanější patří areál Zlaté Piesky u Bratislavy s možností vodního lyžování a jízdy na loďkách a koupaliště - Rusovce, Rača, Matador, Tehelné pole a Ružová dolina. Oblíbená termální koupaliště se nalézají v Dunajské StredeVelkém Mederu a Topolníkách, kde je několik venkovních a vnitřních bazénů, tobogány, dětská hřiště. Můžete si tu zahrát minigolf, tenis nebo volejbal.

Vyhledávaná rekreační centra jsou také Gabčíkovo, Sládkovičovo nebo Senec, v nichž najdete tábořiště (autokemp, srubové chatky a bungalovy), přístaviště, koupání s možností surfování, jízdy na loďkách nebo na vodních skútrech. V Senci je známé letní rekreační zařízení Sluneční jezera. Vodní plocha jezer dohromady činí 20 hektarů a každoročně je navštíví velký počet domácích i zahraničních turistů. Kolem jezer jsou travnaté pláže, které jsou ideální pro rodiny s dětmi. V areálu jsou k dispozici vodní tobogány, minigolf, obří šachy, volejbalová a dětská hřiště s kolotoči a průlezkami. 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.